Anemickým syndrómom (málokrvnosťou) trpí až 30 % ľudí vo svete. Aké sú jeho druhy a príčiny? Komu hrozí najviac? To všetko sa dočítate v rozhovore s našou lekárkou.
Medzi typické príznaky patrí aj búšenie srdca. Anemický syndróm u nás poznáme pod ľudovejším názvom anémia, chudokrvnosť či málokrvnosť. Tento syndróm je jedným z najrozšírenejších chorobných stavov na svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie – World Health Organization (WHO) ním trpí až 30 % populácie. Nie je veľmi „prieberčivý“, postihuje nielen ľudí s inými ochoreniami, ale aj zdravých.
Všetko sa to začína v krvi, konkrétne v červených krvinkách, ktoré zabezpečujú tkanivové dýchanie. Červené krvinky (erytrocyty) obsahujú červené krvné farbivo hemoglobín, ktoré na seba viaže dýchacie plyny a prenáša ich ku tkanivám a k orgánom.
Problém nastane vtedy, keď sa zníži koncentrácia hemoglobínu v červených krvinkách. Tie potom nedokážu na seba viazať dostatok kyslíka a dochádza k poruche tkanivového dýchania.
Najčastejšou príčinou anémie je znížená hladina železa (nielen sérového, ale aj zásobného), ďalej môže byť spôsobená nedostatkom vitamínu B12 a kyseliny listovej.
Ako vzniká anémia? Koho najčastejšie postihuje? Ako si zvýšiť príjem železa zo stravy? O tom nám porozprávala naša lekárka MUDr. Daniela Chytilová.
Naša MUDr. Daniela Chytilová prezradí dôvody vzniku anémie, aj u koho sa vyskytuje najčastejšie.
Anémia nevzniká iba v dôsledku deficitu železa. V skutočnosti ju spôsobuje nedostatok krvného farbiva hemoglobínu. Čo môže zapríčiniť jeho nižšie hodnoty?
Zníženie koncentrácie hemoglobínu v krvi spôsobuje nižšie množstvo červených krviniek. Existuje niekoľko scenárov, čo sa môže s erytrocytmi stať:
- porucha tvorby červených krviniek – z nedostatku železa (sideropenické anémie), pri chronických chorobách (napr. onkologických, infekčných, nefrologických, autoimunitných atď.), dedičná porucha krvotvorby (talasémia), z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej, pri poruchách kostnej drene;
- zvýšený zánik a strata červených krviniek – ide o hemolytické anémie;
- nadmerné straty červených krviniek pri krvácaní (napr. zranenie a menštruácia) – ide o akútne posthemoragické anémie.
Keďže ide o také rozšírené ochorenie, musia byť dobre známe aj príznaky a dôsledky. Mohli by ste nám prezradiť tie typické?
Príznaky sa líšia podľa typu anémie alebo závažnosti. Bežne sa anémia vyznačuje bledou pokožkou a sliznicami ako očné spojivky či ústna dutina. Naopak, pri hemolytickej anémii pokožka a očné bielka zažltnú.
Môžeme si však uviesť tie, ktoré sú typické pre väčšinu – patria sem fyzické ťažkosti ako zadýchanie sa pri miernej námahe, závrate, hučanie v ušiach, bolesti hlavy či búšenie srdca. Iní sú často unavení, ospalí, slabí alebo nevýkonní. Anemickí ľudia sú často aj veľmi citliví na chlad.
Potrápi vás počas dňa únava, aj keď máte dostatok spánku? Možno je na vine málokrvnosť a nie to, aké máte spánkové návyky.
Vyskytujú sa aj menej bežné príznaky, ktoré si nemusíme hneď spájať s málokrvnosťou?
Áno, menej často sa objavia príznaky ako nechutenstvo, zhoršenie pamäti a zraku, zhoršenie kvality nechtov a vypadávanie vlasov, spomalenie psychomotorického tempa, bolesti na hrudi či zníženie libida.
Pozrime sa spolu bližšie na sideropenickú anémiu, ktorá vzniká z nedostatku železa. Kedy nám hrozí nedostatok železa?
Železo je dôležité pre tvorbu základnej zložky hemoglobínu, tzv. hemu. Nedostatok železa v organizme je spôsobený nízkym príjmom z potravy, zvýšenou spotrebou, poruchou vstrebávania alebo zvýšenými stratami, prípadne kombináciou týchto faktorov.
Hovoríte, že niekedy nedokážeme získať dostatok železa z potravy. Ako to funguje?
Z potravy sa vstrebáva asi 10 % železa, čo za normálnych okolností nášmu telu postačuje. Problém nastáva, keď jedlá bohaté na železo nesprávne kombinujeme s inými potravinami, ktoré môžu blokovať vstrebateľnosť železa.
Sú všetky druhy stravovania dostatočne bohaté na železo?
Nedostatok železa hrozí najmä ľuďom v rozvojových krajinách. Vo vyspelých krajinách mu často čelia vegetariáni a vegáni, ktorí neprijímajú najľahšie vstrebateľné železo zo živočíšnych bielkovín, ale to ťažšie vstrebateľné z rastlín. Vstrebateľnosť železa z rastlinných zdrojov ovplyvňuje veľa faktorov.
Železo sa nachádza aj v rastlinných zdrojoch, no je ťažšie vstrebateľné ako to zo živočíšnych.
Hrozí nedostatok železa aj celiatikom, ktorí majú poškodené črevo?
Áno, celiakia je často sprevádzaná anémiou z nedostatku železa. Vstrebávanie železa sa deje aktívnou resorpciou v hornej časti tenkého čreva, prevažne v dvanástniku. Celiatici často trpia zápalmi práve v tejto časti tráviaceho traktu, ktoré bránia správnemu vstrebávaniu živín vrátane železa.
Aké iné ochorenia môžu spôsobiť nedostatok železa?
Medzi menej časté príčiny poruchy vstrebávania železa patrí intolerancia kravského mlieka, malnutričný syndróm pri cystickej fibróze, podvýživa pri poruchách vylučovania a pohyblivosti tenkého čreva alebo zápalové črevné choroby (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída).
Kto by si mal dávať pozor na zvýšenú spotrebu železa a jeho kvalitný prísun?
Nadmerná spotreba železa sa týka najmä vytrvalostných športovcov s náročnými tréningami. Vzniká v kombinácii troch faktorov: náročný tréning, nevyvážená strava (najmä tí športovci, ktorí neprijímajú červené mäso) a vysoké straty železa pri silnom potení alebo následkom krvácania pri zranení. U žien dochádza k stratám železa v dôsledku silného menštruačného krvácania. Preto v rámci vyšetrenia pre športovcov sa merajú aj hladiny železa.
Málokrvnosť ovplyvňuje tkanivové dýchanie, ktoré môže vyústiť do bolestí hlavy.
Množstvo hemoglobínu a červených krviniek závisí od množstva faktorov. Vplýva na to nielen náš životný štýl, ale aj to, v akom stave sa naše telo nachádza. Niektoré príčiny vieme ovplyvniť my sami napríklad zložením stravy, kombináciou jedál, dopĺňaním vitamínov, posilňovaním imunity, a tým predchádzať zápalovým ochoreniam.
Rozhovor s pani doktorkou MUDr. Danielou Chytilovou.
ZDROJ: www.medirex.sk